During take-off from earth, an astronaut of mass 76kg has an area of contact with his seat of 0.095m^2. Calculate the average pressure on the seat when the upward acceleration of the rocket is 47ms^-2

There are two parts to this question that we should consider seperately:
Firstly, we need to work out the total thrust force that is being applied through the seat onto the astronaut. Critically, this is the sum of both his weight and the force required to produce the resultant 47ms^-2 acceleration rather that just one of these.thrust = 76 x (47 + 9.81) = 4,318N
To determine the pressure, we can use the relevant equation: Pressure = Force / Area because we know both what the total force through the seat and the area of the seat are.Pressure = 4,318 / 0.095 = 45,400 Pa to 3 significant figures

ON

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Describe the energy changes in the 4 stages of a bungee jump - at the top, in freefall, when the cord is stretching and at the bottom


What conditions are required for simple harmonic motion?


How do I calculate the hydrostatic pressure?


What is the main evidence for the Big Bang theory?