Mark has a voucher that gives him 22% off the prices at a hardware store. Estimate how much he will pay for an electric drill that normally costs £87.99. (non-calculator) (3)

It is important to remember this is an estimate, so we can simplify the numbers by saying they get 20% off and the drill costs £90. (1)

10% off would be £9, so 20% off is £18. (1)

They have 20% off so they pay £18 less. 90 - 18 = 72. 

Mark pays £72 for the drill. (1)

JF
Answered by Jake F. Maths tutor

4043 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Express 56 as the product of the its prime factors.


f(x) = (x+1)^2 and g(x) = 2(x-1); Show that gf(x) =2x(x+2)


Find x when 2x-3=5


The line l is a tangent to the circle x^2 + y^2 = 40 at the point A. A is the point (2, 6). The line l crosses the x-axis at the point P. Work out the area of triangle OAP.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning