15g of Magnesium is burned, what mass of magnesium oxide is formed ?

  1. Write out the equation when Magnesium is burned to produce Magnesium oxide: 2Mg + O2 > 2MgOMagnesium to Magnesium oxide is 1:12) Work out the number of moles present in 15g of Magnesium: Moles = Mass/Relative Mass Relative mass of Magnesium = 24 moles = 15g/24 = 0.625 molesSince the proportion of Magnesium to Magnesium oxide is 1:1, this suggests both of them have the same moles. 3) Calculate the mass of 0.625 moles of Magnesium oxide: Mass = Relative mass x Moles Relative mass of Magnesium oxide = 40 Mass = 40 x 0.625 moles = 25g
CR
Answered by Carlin R. Chemistry tutor

4339 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Describe what happens to copper ions during electrolysis of copper sulphate.


The composition by mass of a compound is: C=36.4%, H=6% and F=57.6%. Calculate the empirical formula. If the RFM is 66, what is the molecular formula?


Why is Copper used in cooking equipment and wiring?


Why are elements of group 0 chemically inert?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning