X, a gas, has a mass of 0.270g and is present in a gas syringe with a volume of 105.0cm^3 at 97C and 100kPa. Calculate the Mr of X. (5 marks)

This is a classic A-level question which uses the formula:PV=nRT First, this equation (which needs to be learnt, it is not given in the exam papers) must be rearranged to:n=PV/RTWhat all these letters in the formula mean will be discussed with the student as we work through the problem. P,V and T are all given in the question but must be converted to the units that are needed to use the above formula:P=100kPa =100,000PaV=105cm3 =0.000105m3T=97C =370KThese conditions, and the way a student can change to these units will be discussed as we work through the problem. Then the new values must be substituted into the formula to give:n=100,000x0.000105/8.31x370n=0.00341moles - units! Then a mass relation calculation is used to work out the Mr, what the question has asked for:Mole=mass/RFM therefore, Mr= Mass/mole = 0.27/0.00341 = 79.1 - The answer This is just one example of the maths needed for A-level chemistry and in my experience this is what most students struggled with. Other examples of questions include titration calculations and questions regarding energetics (Hess cycles and Born-Habor cycles.

JB
Answered by Jack B. Chemistry tutor

3083 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

How would you find out whether a reaction is feasible?


In the presence of ultraviolet light, ethane and chlorine react to give a mixture of products. What are the products of this reaction?


Define first ionisation energy


Explain Le Chatelier's Principle and the factors that affect the position of equilibrium


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning