If I throw a ball vertically upwards with a velocity of 15 m/s and we assume the gravitational acceleration is 10 m/s^2. Draw the distance-time, and velocity-time graphs, how long is the ball in the air before it returns to the point I threw it from?

We will need a SUVAT equations, so first fill in what information we have:S = 0 (the point where the ball returns to the start)U = +15 m/sV = -15 m/s (from graph)A = -10 m/s (important that this is the opposite sign to U)T = We are trying to find thisWe can use :V = U + A*Trearrange:T = (V-U)/A = (-30)/(-10) = 3 Seconds

BF
Answered by Barnaby F. Maths tutor

3861 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

A curve is defined by the equation y^2 - xy + 3x^2 - 5 = 0. Find dy/dx.


Differentiate cos(2x^3)/3x


Use logarithms to solve the equation 2^(n-3) = 18000, giving your answer correct to 3 significant figures.


I'm supposed to calculate the differential of f(x)= sin(x)*ln(x)*(x-4)^2 using the product rule. I know what the product rule is but I can't split this into two bits that are easy to differentiate. How do I do it?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning