An object has a mass of 10kg and sits on a slope with an angle of elevation of 45 degrees. work out the reaction force of the object to the slope and the force acting down the slope. (3/4 marks)

step 1: find objects weight by doing 9.81x10= 98kg (2s.f.)step 2: draw a triangle of forces about the object including all information you know e.g. 45 degree angle step 3: force down the slope use the equation mgsino which looks like 98 x sin45 = 69Nstep 4: find the reaction force with the equation mgcoso which looks like 98 x cos45 = 69N
question complete

MJ

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Describe the interaction that is responsible for keeping protons and neutrons together in a stable nucleus.


Why does magnetic field do no work on an electric charge?


How do I resolve forces on a slope?


Do heavier objects fall on the ground quicker?