How many moles are there in 88g of carbon dioxide?

To work this out we need the equation:
Number of moles = Mass (in grams) / Mr (relative formula mass)
We know the mass of carbon dioxide already (88g). We need to work out the Mr of carbon dioxide. The Mr can be calculated by adding up all of the relative atomic masses of each atom in the compound. In carbon dioxide (CO2) we have 1 carbon atom, and 2 oxygen atoms. The relative atomic masses of carbon and oxygen are given in the periodic table in the top left corner.
Mr of CO2 = 12 + 16 + 16 = 44
Using this we can now work out the number of moles in 88g of CO2:
Moles = 88 / 44 = 2 moles

AA
Answered by Archie A. Chemistry tutor

18869 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

I don't understand what exactly a mole is, could you please explain it to me?


What is a covalent bond?


Explain some trends when going down Group 7 of Halogens in the Periodic Table


Why do group 1 metals become more reactive as you descend the group?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning