A student titrated a solution of 25 cm3 of NaOH of concentration 0.1 mol/dm3 with H2SO4. She achieved four results; 25.8 cm3, 26.15 cm3, 26.25 cm3 and 26.45 cm3. Calculate the concentration of H2SO4 using concordant titres.

H2SO4 + 2NaOH → Na2SO4 + 2H2O
Concordant titres: 26.15 cm3 and 26.25 cm3
Mean titre: (26.15+26.25)/2= 26.2 cm3/1000= 0.0262 dm3
moles of NaOH: (25/1000)*0.1= 0.0025 mol
Ratio of H2SO4: NaOH= 1:2
Moles of H2SO4: 0.0025/2= 0.00125 mol
Concentration of H2SO4: 0.00125/0.0262= 0.0477 mol dm-3

SS
Answered by Shimin S. Chemistry tutor

3719 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What is activation energy?


What is metallic bonding?


An equilibrium between hydrogen and nitrogen to make ammonia. Explain what would happen to the amount of product if a) pressure was increased b) temperature was increased c) a catalyst was added. Energy change -92KJ/mol


Explain why increasing the temperature of a reaction increases the rate of the reaction (2)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning