Astronauts on the ISS orbit Earth 16 times a day at a height of 400km above the surface. Given that the radius of Earth is approximately 6400km, how fast are the astronauts travelling?

v = 2𝜋R/T where R is the orbital radius, T is the time period.R = radius_of_earth + height_of_orbit = 6800km + 400km = 6800km = 6.8×106m.T = hours_in_day/number_of_orbits_in_day = 24/16 hours = 1.5 hours = 90 minutes = 5400 seconds.v = (2𝜋×6.8×106)/5400 ≈ 7900ms-1.For appreciation of how fast this is, this corresponds to around 18000mph, which is 10 times the speed of an average bullet, and over 20 times the speed of sound in air!

PV

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

If v = 10, a = 2 and t = 4, what is u


Two balls of identical size and shape are dropped from the same height. One ball has a mass of 50kg and the other has a mass of only 10kg. Why do they reach the ground at the same time?


A block of mass 5kg moving in a straight line at constant speed travels 50 metres in 14 seconds. Calculate the block's momentum.


What is the evidence for the Big Bang theory?