Person A, weighing 35 kg, is sitting 10m away from a seesaw pivot. Person B, weighing 50 kg, it sitting at the other end, at a distance d. Calculate d, in order for the seesaw not to topple over. (g=10m/s^2)

Force@A: FA = mA x g = 35 x 10 = 350NAnticlockwise moment: MA = FA x dA= 350 x 10 = 3500NmForce @B: FB=mb x g = 50 x 10 = 500NClockwise moment: Mc= FB x dBFor the seesaw to be in equilibrium, MA=Mc (1)But Mc= FBx dB (2)(1), (2) => MA = FBx dB => dB= MA/FB = 3500/500 =7m

AA

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A charged particle in a cyclotron moves in a circle with radius 5mm. If the field in the cyclotron is 0.06 T and the velocity of the particle is 2.4x10^7, what is the charge-mass ratio of the particle?


What is the importance of the resultant force in a free-fall question?


The energy transferred from the water in the kettle to its surroundings in 2 hours is 46 200 J. The mass of water in the kettle is 0.50 kg. The specific heat capacity of water is 4200 J/kg °C. What is its temperature after 2 hours?


What's the difference between a vector and a scalar?