A tractor pulls a plough 2km across a field using a constant force of 8N, what is the work done by the tractor?

Work done= F x d; where d= distance object has been moved through in same direction of force and F= resultant force. F=8 N.d=2 x 1000 m.WD = 2000 x 8 = 16000 J

LB

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A coil is connected to a voltmeter. A bar magnet, initially held above the coil, is left to fall into the coil. Explain why the voltmeter shows a reading. How will the reading of the voltmeter be affected if the magnet is dropped from a greater height?


Why are transformers used in the National Grid?


The energy transferred from the water in the kettle to its surroundings in 2 hours is 46 200 J. The mass of water in the kettle is 0.50 kg. The specific heat capacity of water is 4200 J/kg °C. What is its temperature after 2 hours?


A cricket player throws a ball such that it travels 10 meters in 2 seconds at constant acceleration. Calculate the kinetic energy of the ball if it has a mass of 1kg.