A projectile is launched from ground level with a speed of 25 m/s at an angle of 42° to the horizontal. What is the horizontal distance from the starting point of the projectile when it hits the ground?

Resolve the vertical velocity of the projectile (25sin42) and use v=u+at where v=-25sin42m/s, u=25sin42m/s, a=-9.8m/s/s to find t. t= (50sin42)/9.8= 3.41sResolve horizontal velocity (25cos42) and multiply by time (3.41) to find distance travelled.3.41*25cos42= 63.4m

JW
Answered by Joe W. Physics tutor

17964 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Where does the simple harmonic motion equation come from and what does it mean?


Calculate the threshold wavelength for a metal surface with work function of 6.2 eV.


A ball is dropped from a 5.0m high window. Assuming air resistance is negligible, calculate the time taken for it to hit the ground.


A ball is hit horizontally at a height of 1.2 m and travels a horizontal distance of 5.0 m before reaching the ground. The ball is at rest when hit. Calculate the initial horizontal velocity given to the ball when it was hit.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning