The price of tea in the UK increased from £7.20 per kilo to £8.48 per kilo. Over the same period the quantity of tea purchased fell from 97 million kilos to 76 million kilos. Calculate the price elasticity of demand for tea.

Price elasticity of demand = change in demand / change in price change in price = 7.20 --> 8.48 = 17.78% increasechange in demand = 97 million --> 76 million kilos = 21.6% decrease therefore PED = -21.6/+17.78 = -1.217 = -1.22

WH

Related Economics A Level answers

All answers ▸

Discuss the perfect competition model?


What is the difference between public goods and externalities?


What could cause a rise in the demand for University places?


What are the different types of inflation?