2 Capacitors (c1 = 500mf) and (c2=300mf), are connected in parallel to a 10v d.c supply. Calculate the total capacitance of the circuit, and hence the total energy stored in the capacitors.

  1. Use the equation Ct = C1 + C2, 500mF + 300mF = 800mF or 800x10^-3F
    2) Appropriate equation is W=1/2 V^2 C
    W = (0.5)*(10^2)*800^-3 = 40J
SM
Answered by Samuel M. Physics tutor

2103 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A projectile is launched from ground level with a speed of 25 m/s at an angle of 42° to the horizontal. What is the horizontal distance from the starting point of the projectile when it hits the ground?


Electrons moving in a beam have the same de Broglie wavelength as protons in a separate beam moving at a speed of 2.8 × 10^4 m/s . What is the speed of the electrons?


A block of mass m is released from rest on a surface inclined at 30⁰ to the horizontal with a coefficient of friction of 0.3. How long does it take for the block to slide 1 m?


Using Fermat's Principle explain why it makes sense for light be refracted when crossing from one medium into another that has a different refractive index.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning