25cm3 NaOH was titrated with 0.05mol dm-3 HCl. 21.5m3 of HCl neutralised 25cm3 of NaOH. What is the concentration of NaOH in mol dm-3?

NaOH + HCl --> NaCl + H2O 1 : 1 : 1 moles (mol) = concentration (mol dm-3) x volume (dm3) n(HCl) = 0.05 (mol dm-3) x 21.5/1000 (dm3) = 0.001075 moles (1.075 x 10-3) Using 1:1 molar ratio: n(NaOH) = n(HCl) n(NaOH) = 0.001075 moles concentration (mol dm-3) = moles (mol) / volume (dm3) [NaOH] = 0.001075 (mol) / 0.025 (dm3) = 0.043 mol dm-3

BA
Answered by Britta A. Chemistry tutor

5659 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Describe and explain the properties of graphene


Hydrogen chloride (HCl) has a melting point of -114.2 °C. Sodium chloride (NaCl) has a melting point of 801 °C. Explain in terms of structure and bonding why these substances have such different melting points?


In terms of electron transfer describe what happens when one atom of calcium reacts with two atoms of chlorine and give the ions that are formed.


What is covalent bonding?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning