A 4 metre long bar rotates freely around a central pivot. 3 forces act upon it: 7N down, 2m to the left of the pivot; 8N up, 1m to the left of the pivot; 4N up, 1m to the right of the pivot. Apply one additional force to place the bar in equilibrium.

Begin by calculating the current force and moment of the bar.Force: 8+4-7=5 (or vice versa)Moment: 72= 14 Nm anticlockwise 81= 8 Nm clockwise 4*1= 4 Nm anticlockwiseSum calculated moments: 14+4-8=10 (or vice versa, again)Therefore a force of 5N down, placed to produce a 10Nm clockwise moment is required; a force of 5N down, located 2m to the right of the pivot.

MA
Answered by Michael A. Physics tutor

2055 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A given star has a peak emission wavelength of 60nm, lies 7.10*10^19m away and the intensity of its electromagnetic radiation reaching the Earth is 3.33*10^-8Wm^-2. Calculate the star's diameter


How does the angle of an inclined plane relate to its efficiency, given the coefficient of friction between a body and the plane?


What is the total energy of a spaceship of mass m, orbiting a planet of mass M in a circular orbit with radius r? The ship and the planet are taken to be an isolated system.


Describe and explain the motion of a skydiver from leaving the aircraft to reaching terminal velocity


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning