A pellet of mass 8.8 g embeds itself in a wooden block of 450 g which is suspended by a light in-extensible string. After the collision the block reaches a max height of 0.63 m. Calculate the initial velocity of the pellet.

Max Gravitational Potential energy of combined mass:GPE = m x g x h= ( 0.0088 kg + 0.450 kg ) x 9.81 ms^-2 x 0.63 m = 2.84 J
Therefore Kinetic energy of the combined mass at the collision = 2.84 JKE = 1/2 x m x V^2V^2 = 2 x 2.84J / (0.0088 kg + 0.450 kg) = 12.38V = (12.38)^0.5 = 3.52 m/s
The momentum of the combined mass:p = m x V= 0.4588 kg x 3.52 m/s = 1.61 kg m/s
Therefore the initial momentum of the pellet = 1.61 kg m/sV = p / mV = 1.61 kg m/s / 0.0088 kg = 182.95

TL
Answered by Thomas L. Physics tutor

5694 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

how do i convert from a sine angle to a cosine angle?


Why is gravitational potential energy negative?


What do you understand by simple harmonic motion?


How many joules of heat energy are required to raise the temperature of 10kg of water from 22⁰C to 27⁰C? (The Specific Heat Capacity of water is 4200 Jkg^-1⁰C^-1)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning