The length of a rectangle is five times the width. The area of the rectangle is 180cm^2. Work out the width of the rectangle.

Lets start off by calling the width of rectangle 'w'. The length of the rectangle is 5 times the width, or '5w'. The area of a rectangle can be worked out by multiplying the length by the width, i.e. 5w x w=5w2. We know the area is 180, so we can say 5w2=180. This equation can be solved in two steps. Firstly, we must divide both sides by 5, to give w2=36. Finally, we square root both sides to give w=6. Therefore, the width of the rectangle is 6cm.

HW
Answered by Hannah W. Maths tutor

14898 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do I simplify a surd?


Solve the following equation by factorisation: x^2 - 2x -15 = 0


There are 13 counters in a bag. 4 counters are red, the rest are blue. Alice takes 2 counters without replacing them. What is the probability that both counters are the same colour?


Find the solutions to the following equation x^2 - 5*x + 6 = 0


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning