A car of mass 1000 kg is travelling at 15 m/s. The driver applies the brakes for 4 seconds, slowing the car to 5 m/s. What is the average power output of the brakes over the 4 seconds? Assume there are no other forces acting on the car.

Kinetic Energy, EK=(1/2)mv2. Energy is conserved, so the work done by the brakes, W, must be equal to the change in kinetic energy of the car, ∆EK. Therefore: W = ∆EK = (1/2)1000(152-52) = 0.51000200 = 100000 = 1*105J. Since power P = W/T, the average power output of the brakes is equal to the total work done by the brakes over the time that the brakes are applied for, therefore: P = 100000/4 = 25000W.

AH
Answered by Adam H. Physics tutor

9483 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is the density of a material if 4 cubic metres (m3 ) of it has a mass of 2,200 kg?


Calculate the charge that flows past a point in a circuit with a 5.0A current for five minutes.


What is the difference between a scalar and a vector?


I throw a ball straight up with an initial velocity of 2m/s. How high is it after a fifth of a second?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning