Two people sit opposite each other on the edge of a rotating disk of radius, R, and negligible mass. One person has a mass of 40kg, the other of 50kg. The disk is rotating at 30 revs/min. What is the rotational kinetic energy if R=1.5m?

Rotational Kinetic Energy (KE) = (1/2) x Moment of Inertia (I) x (Angular Velocity (w) )2I=SUM(MR2) = 40 x (1.5)2 + 50 x (1.5)2 = 90 x (1.5)2 = 202.5 kgm2w= 30 revs / min = 30 x (2π/60) = π (rad/s)KE= 0.5 x 202.5 x π2 = 101.25 π2
KE= 999.297.... ~ 1000J

JS
Answered by Joe S. Physics tutor

2020 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

The mercury atoms in a fluorescent tube are excited and then emit photons in the ultraviolet region of the electromagnetic spectrum. Explain (i) how the mercury atoms become excited and (ii) how the excited atoms emit photons.


Why does magnetic field do no work on an electric charge?


An electron is moving with speed 2x10^5ms-1 through a magnetic field of strength 0.5T. If the electrons velocity is perpendicular to the direction of the magnetic field, what is the magnitude of the force felt by the electron?


Asteroid of mass 10^16 kg is travelling in the equatorial plane of Earth. It hits the surface at 45°. After the impact the day shortens by 1% (15 mins). How fast was the asteroid - comment? Neglect effects of atmosphere. Consider only inelastic collision.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning