The mass of the Earth is 6.0x10^24 kg and its radius is 6.4x10^6m, calculate the orbital speed of the moon around the earth, the orbit of the moon is a circle of approximate radius of 60R where R is the radius of the earth and a mass m.

M=6.0x1024kg create info list of information given in the question converting all values to SI unitsR=6.4x106mF=GMm/r2 F=mv2/r write down any necessary equations Force due to the gravitational attraction of the moon and the earth is equal to the centripetal force experienced by the moon due to the earth.equate the two equations and rearrange for vmv2/r = GMm/r2v=sqrt(GM/r) G=Gravitational Constant 6.67x10-11Plug in the numerical values on the calculatorv=1020.87 calculate to appropriate number of sig figs and add unitsv=1000ms-1

ED
Answered by Emma D. Physics tutor

7828 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What is the Centripetal force, and how does it keep objects in circular motion?


A fluorescent light uses a lining to emit visible light, explain why this is necessary and how it works.


A basketball player throws his ball vertically upwards with an initial speed of v=40 m/s. Ignore air resistance. What is the speed of the ball at half of the maximum height?


What is the de Broglie wavelength of a dust particle that has a mass of 1e-10 kg and a velocity of 0.05m/s?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning