a solar cell of area 2m^2 has maximum a power output per unit area of 20W/m^2 . if four solar cells are used together at once, how much energy is release in 2 mins at max power output?

max output of 1 cell = 20x2= 40w , so four cells gives 4x40 = 160w so if it gives 160 joules a second then in 2 mins it will put out 160 x (2x60) = 19200 joules

MB
Answered by Merlin B. Physics tutor

1885 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A ball of mass 0.7 kg strikes the wall at an angle of 90 degrees with speed 72 km/h. Consider that the bounce lasts for 0.1 s and is perfectly elastic. What is the magnitude of the average reaction force from the wall that acts on the ball?


Why does a small puddle of water evaporate at room temperature, even though the temperature is way below the boiling point of water?


What is dimensional analysis and how is it used?


Why is the classical model of light insufficient in explaining the photoelectric effect?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning