An industrial process converts the alkene ethene into ethanol, according to the following reaction: C2H4 + H2O --> CH3CH20H. What mass of ethanol can be made from 53g of ethane, given that the water is in excess. (2 marks) (6-7 grade)

This question is all about using the mols equation question (mols = mass/molecular weight).
It's best to break it down into steps:
1) calculate the molecular masses of the compounds that are involved in the question (ignore the H20 as this is in excess):
C2H4 = 28 CH3CH2OH = 46
2) calculate the mols of ethene:
mols = mass/molecular weight
C2H4 = 53/28 = 1.89 (2dp)
As the number of number of ethanols produced in the equation is equal to the number of ethenes, the mols of ethanol created is equal to the mols of ethene used. This means the mols of ethanol created is 1.89.
3) Now you need to use the same equation to calculate the mass of ethanol created.
mols = mass/molecular weight therefore mass = mols x molecular weight
mass ethanol = 1.89 x 46 = 87g

CS
Answered by Charlie S. Chemistry tutor

9796 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why is a diamond harder than graphite if they're made of the same substance?


2.4 g of magnesium reacts with 1.6 g of oxygen. What is the empirical formula of the oxide formed?


Describe the bonding present in a piece of sodium metal.


What are the 3 main variables within a scientific experiment?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning