Part 2: from the empirical formula, calculate the molecular formula if the molecular weight of the substance is 180 g/mol

Molcular weight of CH2O = 30 g/mol
180/30 = 6
Molecular formula = C6H12O6

RT

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

outline the mechanism for the nitration of methyl benzoate and show how sulfuric acid behaves as a catalyst


How do you convert between different SI units, for example, nmol to mmol?


Palladium acts as a heterogeneous catalyst in the reaction between an alkene with hydrogen by providing an alternative reaction route. Describe the stages of this reaction route. (3 marks)


Flask Q (volume = 1.00 x 103 cm3 ) is filled with ammonia (NH3) at 102 kPa and 300 K. Calculate the mass of ammonia in flask Q. (Gas constant R = 8.31 J K−1 mol−1 )