Event A: a customer asks for help. Event B a customer makes a purchase. We know: p(B) = 0.2 and p(A) knowing that he has asked for help is 75%. What is the probability of a customer to ask for help and make a purchase?

If we right down all we have here we get:P(A) = X P(B) = 0.2 P(AIB) = 0.75 (P(A) knowing B). And we are looking for P(ANB). We have to use the formula of P(AIB) = P(ANB)/P(B). If we rearrange the equations, we get isolate P(ANB) = P(AIB) * P(B) which gives us what we a looking for.P(ANB) = 0.75 * 0.2 = 0.15

DA
Answered by Dan A. Maths tutor

2958 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Simplify: 3l^2mn+nl^2m−5mn^2l+l^2nm+2n^2ml−mn^2


(C3) Show that 4csc^2(x) - cot^2(x) = k can be expressed as sec^2(x) = (k-1)/(k-4) where k != 4


if f(x) = 7x-1 and g(x) = 4/(x-2), solve fg(x) = x


C and D are two events such that P(C) = 0.2, P(D) = 0.6 and P(C|D) = 0.3. Find P(D|C), P(C’ ∩ D’) & P(C’ ∩ D)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning