A 1kg ball is dropped of a 20m tall bridge onto tarmac. The ball experiences 2N of drag throughout its motion. The ground has a coefficient of restitution of 0.5. What is the maximum height the ball will reach after one bounce

Energy
GPE of the ball on the bridge: MGH = 1 * 9.81 * 20 =196 J
energy lost to drag = F * D = 2 * 20 = 40 J
Velocity of the ball just before impact =sqr(2*(196-40)/1) =17.66 m/s
Velocity of the ball just after impact = 17.660.5 = 8.83 m/s
Kinetic energy just after impact 0.5 * 1 * 8.83^2 =39 J
Equation for final height (using energy)
KE = Drag energy + GPE
39 = 2
H + 19.81H
H=3.30m

MD

Related Further Mathematics A Level answers

All answers ▸

Give the general solution to (d2y/dx2) - 2dy/dx -3y = 2sinx


How do I know when I should be using the Poisson distribution?


Find y in terms of x for the equation 2x(dy/dx) + 4y = 8x^2


How would you use the Integration Factor method to solve an ordinary first-order linear differential equation?