If a vehicle A, 1000kg moving at 5m/s collides with vehicle B, 750kg, moving in the opposite direction at 8m/s assuming no rebound what is the velocity of the vehicles after collision.

for this question we must consider the conservation of momentum law which states that the total momentum in a system before a collision must equal the total momentum in a system after a collision where momentum=mass x velocity. i.e m1u1+m2u2=m1v1+m2v2 where u= initial velocity, v= final velocity and m=mass.so far we know; vehicle A-> m=1000kg and u=5m/s vehicle B-> m=750 kg and u=-8m/s (best to draw a diagram of initial directions of vehicles to illustrate sign conventions) assume positive direction is the direction of vehicle A illustrated as to the right.The question states that we should assume there is no rebound, this means that we are to assume that the two vehicles combine in the collision and move off in the same direction at the same velocity, v, with a combined mass of 1750kg.we can then substitute our values into the momentum equation to find v.(1000x5)+(750x-8)=1000v+750v , 1000v+750v factorises as 1750vtherfore, 1750v=5000-6000=-1000so v=-1000/1750= -0.57m/s (to left)

LD
Answered by Lucinda D. Physics tutor

1884 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Derive an expression to show that for satellites in a circular orbit T^2 ∝ r^3 where T is the period of orbit and r is the radius of the orbit.


What is a neutrino?


A projectile is launched with a speed of 10m/s at an angle 30 degrees from the positive x axis. What is the range of the projectile?


Explain the photo-electric effect and describe how the intensity of light effects rate of electron emission.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning