The enthalpy of combustion of ethanol is −1371 kJ mol−1 . The density of ethanol is 0.789 g cm−3 . Calculate the heat energy released in kJ when 1 dm3 of ethanol is burned.

1 dm3 of ethanol is equal to 1000 cm3, so the mass of ethanol used is =density x volume = 0.789 g cm-3 x 1000 cm3 = 789gMolar mass of ethanol = (2x12)+(6x1) +(1x16)= 46 g mol-1Moles of ethanol = mass/molar mass = 789/46=17.15 molesHeat Energy produced = ethalpy x moles = 1371 kJ mol-1 x 17.15 = 23516 kJ

SL
Answered by Sophie L. Chemistry tutor

16384 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

In the reaction (SO₂ + 2H₂S → 3S + 2H₂O), 44.3g of SO₂ are mixed with 44.3g of H₂S. Calculate the maximum mass of sulfur that could be formed.


State whether the following conduct electricity as solid or molten: Aluminium, Aluminium fluoride, Boron tribromide


give a possible reaction mechanism for the conversion of a haloalkane to alcohol


An acid can be either strong or weak, explain the difference between strong and weak acids.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning