What height do geostationary satellites orbit above the Earths surface?

You are given the following values: Me = 6x1024 kgRe = 6.37x106 mA geostationary satellite appears to an observer on the ground to always be at the same position on the sky. This means its orbit must be circular with a period of T = 24hr. [Strictly geostationary orbits are also equatorial, otherwise the position would oscillate north/south].For a circular orbit the centripetal force is provided by the gravitational force from the Earth (Fg = Fc). The formulae for these forces are:Fg = GMm/(r2)Fc = mw2r (or mv2/r then use v = wr)Equating leads to:GMm/(r2) = mw2r Rearrangement gives:r3 = GM/(w2)Substituting w = 2pi*f = 2pi/T and taking the cube root gives:r = cuberoot( GMT2/ 4pi2)BUT this is the distance of the orbit from the centre of the Earth, for its height above the surface we have to subtract Re.h = r - Re = cuberoot( GMT2 / 4pi2) - ReSubstituting the values given at the start of the question, the value of G, and converting T = 24hr = 86400s gives:3.59x106 m or ~36,000 km.

WM

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What is the photoelectric effect?


In the Photoelectric effect, Why does increasing the light intensity have no effect on the energy of the electron emitted?


A nucleus of the stable isotope Pb(208,82) has more neutrons than protons. Explain why there is this imbalance between proton and neutron numbers by referring to the forces that operate within the nucleus.


Light with a frequency of 200nm is shone on a sodium plate with a work function of 2.28eV and electrons start escaping the surface of the plate due to the photoelectric effect. What is the maximum kinetic energy of one of these electrons in eV?