A particle is undergoing circular motion in a horizontal circle, that lies within the smooth surface of a hemispherical bowl of radius 4r. Find the distance OC (explained in diagram) if the angular acceleration of the particle is equal to root (3g/8r).

Resolve the reaction force caused by the weight, mg, of the particle horizontally and vertically. Rsin(theta) = mg Rcos(theta)=m(CP)w^2 where w = root (3g/8r).thus tan(theta) = 8r/3CPconsider the right angled triangle OCP and find an expression for tan(theta) in terms of it's sides, hence tan(theta) = OC/CP. Thus, OC/CP = 8r/3CP and therefore Distance OC = 8r/3 (diagram and whiteboard working attached during interview)

EB
Answered by Ed B. Further Mathematics tutor

2668 Views

See similar Further Mathematics A Level tutors

Related Further Mathematics A Level answers

All answers ▸

Find the eigenvalues and eigenvectors of A = ([2, 0 , 0], [0, 1, 1], [0, 3, 3])


P(A)=0.2, P(A|B) = 0.3 and P(AuB)=0.6. Find i P(B) ii P(B'|A')


How can I find the explicit formula for the inverse of sinh?


How do I convert cartesian coordinates into polar coordinates?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning