If the area of a sector of a circle is 3*pi cm^2 and the circle has a radius of 6cm, what is the angle of the sector?

The total area of the circle is pi*r^2 = 36 piThis means that the sector is 1/12th of a circle.A circle has 360 degrees and so the angle of the sector wil be 360/12 = 30 degrees.

CA
Answered by Cameron A. Maths tutor

3343 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Factorise x^(2)​​​​ - 49


what is x+24=15


Solve these simultaneous equations and find the values of x and y. Equation 1: 2x + y = 7 Equation 2: 3x - y = 8


Find the inverse of the following function: g(x) = 4/(3-x)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning