A truck travels 110 miles in 2 hours. What is the average speed of the truck?

Speed is equal to the distance divided by the time, so this will be our calculation. In the question, the distance is given in miles and the time in hours, so the speed should be in miles per hour, m/h.
Speed = 110/2 = 55 m/h.

VS
Answered by Veer S. Maths tutor

10619 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve 5x + 4 = 14 + x


Why is anything to the power 0 equal 1?


Expand and simplify the following equation: 6(x-3) - 4(x-5) = 0


Using Pythagoras Theorem find the length of the hypotenuse of a right triangle where a=7 cm and b=11 cm. Round to the nearest tenth


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning