What is the pH of a 25 ml sample of 0.2 M sulfuric acid? What is the pH after 5 ml of 0.25 M sodium hydroxide is added?

H2SO4 fully dissociates into ions (strong acid). It is diprotic therefore concentration of H+ ions is twice that of the acid = 0.4 M. pH = -log[H+] = -log[0.4] = 0.3979... = 0.40 to 2 d.pOH- ions react with H+ ions to produce water. Therefore (moles of H+) - (moles of OH+) = (moles of H+ remaining in solution).= 5 x 10-3 moles (of H+) - 1.25 x 10-3 moles (of OH-) = 3.75 x 10-3 moles remaining.Conc. of H+ = n/V = 0.125 M. pH = -log[0.125] = 0.90 to 2 d.p

GR
Answered by George R. Chemistry tutor

3797 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

pH and Kw question: A student dissolves 1.75g of a drain cleaner (based on NaOH) in water and makes the solution up to 100cm3. The student measures the solution pH as 13.60. Determine the percentage of NaOH in the drain cleaner, in terms of mass (g).


Explain why the element nickel has a high melting point


In terms of reaction mechanisms, what exactly is the rate-determining step?


How to calculate acidic buffer solution pH, and how do they behave?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning