A ball is thrown in the air with velocity of 50.0 m/s, assuming no air resistance calculate its maximum height.

Use SUVAT equations to find height, S, when final velocity, V, is 0: s = ?u = 50 m/sv = 0 m/sa = -9.81 m/st = Not necessaryRecall: v2 = u2 +2as s = -u2/(2a) = -2500/(2 x -9.81) = 127.4 m But given to 3 sig figs so s = 127 m

OG

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What is an inertial frame of reference?


What's the moment of a force and why would I need to understand it?


Why does an α particle cause more ionisation than a β particle if they have the same kinetic energy?


What determines the frequency of oscillation of a (loaded) spring?