A ladder of length 4.5m is leaning against a wall. The foot of the ladder is 2.3m from the base of the wall. What is the angle the ladder makes with the wall?

This is an application of trigonometry. The right angle in this case is between the wall and the floor and the hypotenuse is the ladder. The angle between the wall and the ladder can using the sine of the angle.
sin(angle) = opposite / hypotenuse = 3.2 /6.4 = 0.5Therefore, angle = sin-1(0.5) = 30°
We can also use the cosine of the angle, although this would require an extra step of finding the length of the wall using Pythagoras.

NF
Answered by Nicci F. Maths tutor

5698 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do you work out the length of one of the sides of a right-angled triangle given the other two?


Solve algebraically the simultaneous equations, giving your answers in terms of b : 3x+by=5, x-y=-2


We have 2 spinners: spinner A and spinner B. Spinner A can land on 2, 3, 5 or 7. Spinner B can land on 2, 3, 4, 5 or 6. Spin both. Win if one spinner lands on odd and the other lands on even. Play game twice, what is the probability of winning both games?


Steve wants to put a hedge along one side of his garden. He needs to buy 27 plants for the hedge. Each plant costs £5.54 Steve has £150 to spend on plants for the hedge. Does Steve have enough money to buy all the plants he needs?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning