Kevser buys 5kg of sweets for £10. She separates the sweets so that there are 250g of sweets in each bag. She sells each bag for 65p. She sells all bags. What is her percentage profit?

1kg = 1000grams 5kg = 5000 grams. 5kg will give 20 bags (5000/250). Total amount she will make from selling is £13. Hence, profit percentage is (13-10)/10*100. Which gives profit percentage since profit is the amount remaining after the cost of buying the sweets is taken out.

KT
Answered by Kevser T. Maths tutor

3715 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do you simplify the following: (3^2)^3


Prove that the composite function fg(2)=-26 where f(x)=3x+1 and g(x)=1-5x


Solve this inequality 4y - 3 ≥ 5


What is Pythagoras' theorem?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning