A person leaves their flat at 8:00am and travels to work at an average speed of 32 mph. They arrive at work at 9:15am. Calculate the distance they travel to work.

SUVAT equations give s = vt ; v = 32mph ; t = 1h 15mins = 1.25h ; s = 32 * 1.25 = 40 miles

OT
Answered by Oliver T. Maths tutor

3169 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve the quadratic equation: x^2 - 2x - 15 = 0


White paint costs £2.80 per litre. Blue paint costs £3.50 per litre. White paint and blue paint are mixed in the ratio 3 : 2. Work out the cost of 18 litres of the mixture.


There are 300 passengers on a plane, 7/20 of them are men, 30% are women, the rest are children. Work out the number of children.


Solve x^2 - 6x + 8 < 0


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning