A particle of mass 0.5 kg is moving down a rough slope (with coefficient of friction = 0.2) inclined at 30 degrees to the horizontal. Find the acceleration of the particle. Use g = 9.8 ms^-2.

Resolving perpendicular to the plane: R - mg cos30 = 0. Therefore, R = m g cos30, where R is the reaction force perpendicular to the plane. Resolving down the plane: ma = m g sin30 - 0.2 R = m g sin30 - 0.2 m g cos30. Dividing by m, we find that a = g sin30 - 0.2 g cos30 and so a = 3.2 ms^-2 (2 s.f.).

MB
Answered by Matthew B. Maths tutor

6004 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Why is there more than one solution to x^2 = 4?


For sketching the graph of the modulus of f(x) (in graph transformations), why do we reflect in the x-axis anything that is below it?


How do I intregrate ln(x)?


how do i sketch the graph of y=ln(|x|) ?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning