A trolley of negilible mass on horizontal tracks is at rest. A person of mass 50kg is standing on the trolley with a bag of mass 10kg. The person throws the bag off the trolley horizontally with a velocity of 3m/s. Calculate the velocity of the man.

Establish what information you have been given in the question (mass of person=50kg, mass of bag=10kg, velocity of bag=3m/s, start velocity of both=0m/s). Use the equation momentum=mv and the principle of conservation of momentum. This means that the initial momentum of the man and bag is 0 as they are stationary. Therefore mass of bag * 3 = mass of man * v. Solve for v to get 0.6m/s.

EC
Answered by Ella C. Maths tutor

3405 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

What is the difference between a scalar and vector quantity?


Find the exact value of the integral of (2+7/x), between x=1 and x=e. Give your answer in terms of e.


Integrate the function x(2x+5)^0.5


How to "study" A-level Maths, not just learn?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning