MEI (OCR) M4 June 2006 Q3

The question may be seen here: https://pmt.physicsandmathstutor.com/download/Maths/A-level/M4/Papers-OCR-MEI/Combined%20QP%20-%20M4%20OCR%20MEI.pdf
i) Let A = 4E-4 W, B=1E4 m/s^2 s.t. P = mAV*(B+V^2).Recognise power = rate of work done by net force P = FV=mdV/dtVHence dV/dt = A(B+V^2). Use chain rule s.t. dV/dt = dV/dxV and separate variables, integrating (dV/dt)V/(B+V^2) = A wrt x, giving V(x) = sqrt(B[exp(2Ax)-1]) noting that V(0)=0. Solve for x, V=80 gives x=618.4<900m available. Also dV/dx>0 for all V!=0 so V is monotonically increasing and this is the only solution.
ii) From (i) we have (dx/dt)/sqrt(exp(2Ax)-1)=sqrt(B). Integrating wrt t, making the substitution u=sqrt(exp(2Ax)-1) gives V(t) = sqrt(B)tan(Asqrt(B)t), again using V(0)=0. This is unbounded towards t=pi/(2Asqrt(B)) and is therefore unphysical for t>39s.
iii) Solving the above model for V=80m/s reveals that the model is out of bounds and the given revision with constant power is required. Plugging in t=11s (model limit) to the earlier equations gives a limit V=47.1m/s, P/m=230.2W/kg, x=250.4m. At constant power, the equation of motion is P/m = V
dV/dt = constant. Integrating wrt t gives V(t) = sqrt(2*(Pt/m+K)), where K =47.1^2/2-230.211 from the boundary condition, i.e. V(t)=sqrt(460.4t-2846). Solving for 80m/s gives t=20.1s (i.e. a solution exists). The corresponding distance travelled may be found by solving the DE V=dx/dt, i.e. integrating the above wrt time, giving x-x(11)=2sqrt(2)/(3P/m)(Pt/m+K)^1.5 on t=[11,20.1]. Thence, x(V=80) is 841.9m<900m available and take off is successful.
Working and diagrams as attachment.

OK
Answered by Oliver K. Further Mathematics tutor

2471 Views

See similar Further Mathematics A Level tutors

Related Further Mathematics A Level answers

All answers ▸

Let I(n) = integral from 1 to e of (ln(x)^n)/(x^2) dx where n is a natural number. Firstly find I(0). Show that I(n) = -(1/e) + n*I(n-1). Using this formula find I(1).


What does it mean if two matrices are said to be commutative?


Given y=arctan(3e^2x). Show dy/dx= 3/(5cosh(2x) + 4sinh(2x))


Let A, B and C be nxn matrices such that A=BC-CB. Show that the trace of A (denoted Tr(A)) is 0, where the trace of an nxn matrix is defined as the sum of the entries along the leading diagonal.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning