What mass of CO2 will be produced when 50 g of CaCO3 decomposes?

CaCO3 decomposition:

CaCO3 -> CaO + CO2

The first thing to do here is to calculate the relative formula mass of CaCO3 and CO2.

RFM of CaCO3 = 40 g + 12 g + (16 g x 3) = 100 g

RFM of CO2 = 12 g + (16 g x 2) = 44 g

The decomposition equation shows 1 CaCO3 goes to 1 CaO and 1 CO2.

We have 50 g of CaCO3, effectively we have half a CaCO3.

50 g / 100 g = 0.5

In order to get the mass of CO2 we need to times the RFM of CO2 by 0.5 (or divide by 2) because of the ratio of CaCO3 to CO2:

44 g x 0.5 = 22 g

22 g of CO2 are obtained from decomposition of 50 g of CaCO3.

JH
Answered by Joshua H. Chemistry tutor

97336 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Explain the atomic structure of an Atom?


What is cracking of hydrocarbon molecules?


25.00cm3 of sodium hydroxide was pipetted into a conical flask. It was titrated against 0.10mol/dm3 hydrochloric acid. The mean volume of acid needed was 24.00cm3. Calculate the concentration of sodium hydroxide used in the titration.


What is a mole?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning