A particle of mass 5kg is acted upon by a force of 400N for a distance of 20m along the x axis. What is its final velocity if it is initally at rest?

The work done by a force on a particle is: Work done = Force x Displacement.The energy of a particle is given by the sum of its potential and kinetic energies.As the particle does not gain or lose any height (in the y axis), only its kinetic energy changes.Therrfore the work done by the force is 400(N) x 20(m) = 8000(J).This is equal to its change in kinetic energy = 0.5 x m x v2 . = 0.5 x 5 x v2.By algebra: sqrt(2x8000/5) = v = 56.6ms-1.

LT
Answered by Luke T. Physics tutor

2322 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A kettle has a 55% energy efficiency. The input energy for the kettle is 378,000 J per boil. Calculate the amount of energy dissipated in 5 boils.


Alice drops an apple from a height of 2 m above the ground. Assuming there is no air resistance, what is the speed of the apple when it hits the ground?


Which renewable energy methods are the best?


Give an example of ionising radiation


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning