0.0960g of Magnesium was reacted with 25cm^3 of HCL of 0.4mol/dm^3 concentration. Calculate the moles of each one and determine which one is in excess

Equations to usemoles = mass/Mrmoles= concentration*volumeAr of Magnesium = 12 Moles= 0.096/12 Moles=0.008Moles of HCL = 25/1000 x 0.4=0.1Therefore HCL is in excess

TG
Answered by Tom G. Chemistry tutor

4498 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why can graphite conduct electricity?


What is the structure of an atom?


Why can metals conduct electricty?


Explain what happens to magnesium and oxygen atoms when they react to form Magnesium oxide.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning