Hydrogen has a single proton and a single electron. Find the electric potential at a distance of 0.50 * 10^(-10) (m) from the proton.

Ve = kQ/r = ((8.99 * 10^9) * (1.6 * 10 ^-19))/(0.5 * 10^-10) = 28.77 = 29 V

PM
Answered by Pablo M. Physics tutor

2687 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What velocity should your boat have if you want to cross a 72m wide river in 6s by the shortest distance, with a 5 m/s downstream current?


This is a question on the photoelectric effect: For potassium, the work function is 3.65E-19J. Find the maximum wavelength of light that will cause photoelectrons to be emitted when shone onto potassium.


If the highest frequency a song is 10 kHz and it is encoded at 16 bits per sample what is the minimum number of bytes needed to encode the 3 minute song?


A ball is thrown at speed u = 10.0 m/s at an angle of 30.0 degrees to the ground at height, s = 0. How far does the ball travel horizontally from its starting position? (Ignore air resistance and taking g = 9.81 m/s^2)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning