A wave travelling through a material has a frequency of 50 Hz and a wavelength of 0.40 m. How long does it take the wave to travel 100 m through this material?

velocity = frequency x wavelengthvelocity = 50 * 0.40velocity = 20 m/svelocity = distance / timetime = distance / velocitytime = 100 / 20time = 5sAnswer is 5s.

IJ
Answered by Ishan J. BMAT (BioMedical Admissions) tutor

5095 Views

See similar BMAT (BioMedical Admissions) University tutors

Related BMAT (BioMedical Admissions) University answers

All answers ▸

How do I deal with the Physics questions in Section 2?


Should I sit the BMAT in September or November?


How do I revise for the BMAT


Is section 2 of the BMAT really just GCSE standard?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning