Bananas cost 30p each. Oranges cost 45p each. Write an expression, in pence, for the cost of x bananas and y oranges..

Each banana cost 30p so the total price for bananas will be "number of bananas x 30". Here, bananas are called by the variable x so this number can be written as "30x" and will change depending on the number of bananas considered.If we do the same thing with the oranges, we will end up with "45y" as y is the name of variable counting the number of oranges.
The final expression wanted is the total price so it is found by adding the individual prices found before. The expression will then be "30x + 45y".

LP
Answered by Léa P. Maths tutor

4921 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Northern Bank has two types of account. Both accounts pay compound interest. Cash savings account: Interest 2.5% per annum Shares account: Interest 3.5% per annum Ali invests £2000 in the cash savings account. Ben invests £1600 in the shares account.


In integration, what does the +c mean and why does it disappear if you have limits?


A rectangle has length 3x+6 and width 2x-5. The perimeter of the rectangle is 22cm. What is the value of x?


At a football game number of men : number of women : number of children = 13 : 5 : 7 There are 4152 more men than women. Work out the number of children at the game.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2025 by IXL Learning