R=1000e^-ct , it takes 5730 years for half of the substance to decay a. find the number of atoms at the start of the decay. b. calculate the number of atoms left when t=22920. c. sketch the function.

a.1000 b. R=62.5 c. Sketch

PU
Answered by Prasad U. Maths tutor

4765 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Integrate 6/(e^x+2) between 1 and 0


integrate 1/(x^2+4x+13)


What is the value of the integral of e^x from x = 1 to x = 2?


Find the coordinates of the point of intersection between the line L:(-i+j-5k)+v(i+j+2k) and the plane π: r.(i+2j+3k)=4.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning