Given the following equilibrium: H2O + H2O <-> H3O+ + OH- and the Kw = 10^-14, determine the concentration of OH- species after the addition of 1 mmol of HCl to 1 L of neutral water.

As HCl is a strong acid, it will fully dissociate in water, releasing 1 mmol of H+, which will be the final concentration of protons in solution. The autoprotolysis equilibrium of water (or Kw) at 25 ºC is defined as [H+] x [OH-] = 10-14Therefore [OH-] = 10-14 / 1 = 10-14 mmol

SN
Answered by Samuel N. Chemistry tutor

2149 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Why do we use the n+1 rule in proton NMR?


What is a buffer solution? How to make a buffer solution?


How can I improve my exam technique?


What factors influence the reaction rate?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning