A runner of weight 588N runs at a speed of 8 miles/hr. What is the kinetic energy of the runner? Determine the power exerted by the runner over a distance of 10m.

KE = 1/2mv^2m = 588/9.8 = 60 kgv = 8 miles/hr = 3.56 m/sKE = 379 JP = E/tt = d/v = 10m/3.56m/s = 2.81 sP = 135 W

ED
Answered by Eliza D. Physics tutor

2816 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A single wind turbine has a maximum power output of 2 000 000 W. The wind turbine operated continuously at maximum power for 6 hours. Calculate the energy output in kilowatt-hours of the wind turbine.


What are the different kinds of nuclear radiation?


Describe the forces acting on a skydiver jumping out of a plane and explain why opening a parachute reduces the velocity


explain how the resistance of a filament lamp changes as the potential difference across it increases


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning