What mass of sodium hydroxide would need to be dissolved to make 100 cm^3 of a 0.5 mol dm^-3 solution? (3 marks)

Number of moles = (0.5 x 100)/1000 = 0.05 moles (1 mark)Molar mass, M, of NaOH = 23 + 16 + 1 = 40 (1 mark)Mass of NaOH needed = moles x M = 0.05 x 40 = 2g (1 mark)correct answer alone scores 3 markscorrect formula for working out moles or mass = 1 mark

Answered by Aarif A. Chemistry tutor

7166 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why can ammonium sulfate be described as a salt?


In Stage 2 of a reaction, 40 kg of titanium chloride was added to 20 kg of sodium. The equation for the reaction is: TiCl4 + 4Na -> Ti +4NaCl Relative atomic masses (Ar): Na = 23 Cl = 35.5 Ti = 48 Explain why titanium chloride is the limiting reactant.


What are the differences between intermolecular and intramolecular forces?


Explain what a hydrocarbon is, and suggest two properties of hydrocarbons that leave a fractioning column near the top.


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences